/ / دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی

بلیچینگ در دندانپزشکی زیبایی

یکی از اصلی ترین درمان های دندانپزشکی زیبایی سفید کردن دندان ها یا بلیچینگ است که در مطب دندانپزشک انجام میشود. پس از سالها استفاده از دندانها و با افزایش سن دندان ها به تدریج تحت تاثیر انواع رنگدانه ها تغییر رنگ یافته و زرد میشوند. سفید کردن دندانها باید پس از جرمگیری و زدودن جرم و پلاک از سطح دندانها انجام شود. دندانها را میتوان تا رنگ کمی روشنتر از رنگ اصلی دندان سفید کرد. علاوه بر روش حرفه ای سفید کردن دندان در مطب، روشهای خانگی نیز برای این منظور وجود دارند از جمله خمیر دندان سفید کننده که ظرف چند هفته باعث سفیدتر شدن دندانها میشوند.

بلیچینگ روشی است که در آن از مواد مخصوصی مانند پروکسید هیدروژن برای سفید تر کردن دندان ها استفاده می شود؛ این مواد اگر استاندارد و فاقد ترکیبات اسیدی باشدهیچ گونه عوارضی برای دندان ها ندارد، سازمان دارویی و غذایی آمریکا این روش را کاملا تایید کرده است.

بلیچینگ در مطب

روش بلیچینگ در مطب دندانپزشکی توسط دستگاه لیزر انجام می شود و در این روش که حدودا یک ساعت زمان می برد در یک جلسه نتیجه مطلوب حاصل می شود. ماندگاری این روش 3 الی 4 ماه می باشد و در مواردی که زمان محدود است روش مناسبی به نظر می رسد.

بلیچینگ در منزل

در این روش از دندان های بیمار قالب تهیه می شود و یک ظرف مخصوص تهیه می شود. مواد بلیچینگ و آموزش لازم به بیمار توسط دندانپزشک داده می شود طول درمان این روش بلیچینگ 3 الی 4 هفته می باشد و نتیجه حاصل ارتباط زیادی با همکاری بیمار و نحوه استفاده از مواد توسط بیمار دارد، ماندگاری این روش حدود 1 سال می باشد

روش ترکیبی

در این روش ابتدا یک جلسه در مطب دندانها سفید می شود و سپس بیمار به مدت 4 هفته بلیچینگ در منزل را ادامه می دهد. این روش تاثیر گذار ترین و ماندگار ترین روش می باشد. ماندگاری این روش حدود 2 سال می باشد.