/ / بلاگ
جرمگیری دندان

تأثیر جرم دندان بر روی دندان ها، لثه و استخوان های اطراف آن

جرم دندان به عنوان یک سطح خشن و ناصاف محل رشد میکروب ها و باکتری هاست و همینطور یک زمینه مساعد برای بیشتر آهکی شدن و ضخیم تر شدن لایه جرم. این باکتری ها باعث عفونت لثه و انتقال عفونت به بافت مجاور دندان و نهایتاً ایجاد بوی بد دهان و تحلیل لثه و استخوان و پوسیدگی دندان می شود. ظاهر لثه ملتهب و عفونی، براق بودن سطح آن، متورم بودن و شکل بادکنکی برجسته است که بر اثر تماس هر چیزی خون چکان می شود. لثه سالم باید محکم و ثابت در جای خود فیکس باشد و براق نباشد. به اصطلاح نمای پوست پرتقالی داشته باشد. هر چه مقدار جرم در اطراف دندان بیشتر می شود، تحلیل استخوان بیشتری صورت میگیرد و دندان با از دست دادن استخوان دربرگیرنده اش لق می شود.

آیا جرم گیری برای دندان زیان آور است؟

همانطور که در بالا اشاره شد منشأ این مشکلات خود جرم است. پس بهترین راه حل برداشتن عامل بیماری یعنی جرمگیری است. جرمگیری اصولی و صحیح هیچ تأثیر منفی بر روی دندان ندارد. بلکه باعث جلوگیری از تحلیل لثه و استخوان می شود و با پاک کردن جرم از سطح دندان و پالیش کردن سطوح دندان فضاهای رشد میکروب ها حذف می شود و سلامت لثه برمی گردد.

آیا با جرمگیری لثه به حالت اولیه قبل از تحلیل برمی گردد؟

لثه ای که تحلیل رفته باجرمگیری ترمیم نمی شود ولی جرمگیری باعث می شود که روند تحلیل توقف کند. حتی ممکن است که دیده شود که حجم لثه بعد از جرمگیری کمتر هم بشود. این به آن دلیل است که ورم ناشی از وجود جرم از بین می رود و این لثه متورم است که از بین می رود.

سالی چند بار باید جرمگیری کرد؟

سالی دوبار جرمگیری توصیه شده است. کسانی که مستعد به جرم دندان هستند می توانند هر سه تا چهار ماه یکبار جرمگیری کنند. این افراد کسانی هستند که ممکن است به دلیل فشردگی دندان های محل های تجمع جرم زیادی داشته باشد که تمیز نگه داشتن آنها مشکل باشد و یا کسانی که از پروتزهای ثابت استفاده می کنند باید دقت کنند که جرم دندان ممکن است پنهان و زیر لثه باشد و در ظاهر مشاهده نشود.

اگر جرمگیری نکنیم چه می شود؟

رشد میکروب ها و جرم به حدی می رسد که باعث عفونت و التهاب غیرقابل برگشت لثه و استخوان می شود و آن وقت است که باید جراحی لثه وارد عمل بشود و بافت عفونی به وسیله جراحی برداشته شود که حتماً دیده یا شنیده اید که بعد از جراحی لثه، لثه ها کوتاه می شود و در موارد خیلی پیشرفته که دندان ها لق شده باشند، جراحی هم افاقه نمی کند و باید دندان ها کشیده شود. جرمگیری اصولی به وسیله دستگاه اولتراسونیک انجام می شود. این دستگاه قادر به تراشیدن دندان نمی باشد. فقط با وارد کردن امواج مافوق صوت باعث شکستن و جدا شدن جرم سطح دندان می شود و به وسیله خمیر پالیش و برس پالیش زده می شود که رسوب پذیری آن کمتر شود.

چرا بعد از جرمگیری لثه ها نسبت به هوای سرد و گرم حساس می شوند؟ آیا این حالت قابل برگشت است؟

در همه موارد این اتفاق نمی افتد. فقط زمانی این اتفاق رخ می دهد که حجم جرم تشکیل شده آنقدر زیاد بوده که طوق دندان ها را درگیر کرده بوده و چون طوق دندان پوشش مینایی ندارند، بعد از پاک شدن جرم از طوق دندان، سرما و گرما به طوق دندان نفوذ کرده و دندان ها حساس می شوند. این حالت به مرور زمان از بین میرود و برای زودتر از بین رفتن این حساسیت توصیه می شود از خمیردندان های ضد حساسیت استفاده شود.

توصیه می شود خانم هایی که قصد باردار شدن دارند حتماً از سلامت لثه و دندان مطمئن شوند. حتماً قبل از بارداری چکاپ دندان پزشکی داشته باشند و درطول بارداری هم جرمگیری انجام دهند.