سفید کردن دندان Bleaching Whitening

اصطلاح سفید کردن دندان که Bleaching و یا Whitening نیز خوانده می شود به دو روش معمولا انجام می گیرد یا در مطب و یا در منزل می باشد.

Bleaching

بررسی علت تغییر رنگ دندان

اولین اقدام برای بلیچنگ ( سفید کردن دندان ) این است که علت تغییر رنگ دندان بررسی شود سپس اقدام به درمان کرد.

بد رنگی دندان ها

بد رنگی ها ممکن است خارجی ( extrinsic ) یا داخلی ( instrinsic ) باشند. رنگدانه های خارجی همانگونه که از اسمش برمی آید روی سطح دندان قرار دارد و به راحت ترین روش توسط پاک کردن سطوح خارجی دندان برطرف می شوند.

Whitening

روش سفید کردن در مطب یا منزل

غلظت ماده استفاده کننده در روش سفید کردن در مطب با منزل متفاوت است و معمولا ماده استفاده شده در مطب از غلظت بیشتری برخوردار می باشد.

روش انجام سفید کردن دندان ها

عمل سفید کردن دندان به کمک ترکیبات شیمیایی غیر آسیب رسان به دندان انجام می پذیرد و یک ماده ای است که عوامل اکسید کننده را آزاد می کند و این ماده به جزء رنگی دندان متصل می شود و منجر به حذف رنگدانه از داخل دندان می گردد. در واقع این ماده رنگ دندان را discoloured می کند.

چرا دندان ها بد رنگ می شوند؟

عامل سفید کردن دندان به طور اولیه به نوع رنگدانه ای که حذف می گردد بستگی دارد و مقاوم ترین رنگدانه ها در برابر سفید کردن دندان، رنگدانه های ناشی از آمالگام می باشند.

رنگدانه ها ماهیت و انواع مختلفی دارند که به طرق مختلف رنگ دندان ها را تحت تاثیر قرار می دهند و این رنگدانه ها ممکن است داخلی ( instrinsic ) و یا خارجی ( extrinsic ) باشند.

انواع بسیاری از مشکلات مربوط به رنگ بد دندان ها موجب تغییر ظاهر دندان ها می شود. علت پدید آمدن این مشکلات متفاوت می باشد بنابراین سرعت یا کارایی روشی که ممکن است این بد رنگی را از بین ببرد ، نیز متفاوت است.

اما رنگدانه های داخلی وارد دندان شده و تنها با عمل سفید کردن دندان می توان به آنها دسترسی داشت و آنها را حذف کرد . رنگدانه های خارجی اگر مدت زمان زیادی روی دندان باقی بمانند و حذف نگردند ، تبدیل به رنگدانه های داخل می شوند .

تغییرات رنگ خارجی ممکن است مربوط به بهداشت ضعیف فرد باشد یا خوردن غذاها یا نوشیدنی های رنگی موجب آن شود .

تغییرات رنگ داخلی علتهای متفاوتی دارد ، این علت ها ممکن است به دلیل افزایش سن ، ترک های ریز داخل مینا ، مصرف دارویی هایی مانند تترا سایلکلین ، استفاده مداوم و بیش از اندازه از فلوراید ، بیماری یرقان شدید در طفولیت ، پورفیریا ، پوسیدگی های دندان ، ترمیم های آمالگام ( غیر همرنگ دندان ) نازک شدن لایه مینای دندان و کشیدن سیگار ، پیپ و مصرف دخانیات باشد .

برخی رنگدانه ها بسیار راحت تر از بقیه حذف می شوند و برخی حذف مشکل تری خواهند داشت . همچنین ممکن است عمل سفید کردن دندان برای برخی از دندان ها در یک جلسه انجام شود اما برای بعضی دندانهای دیگر نیاز به چند جلسه درمانی وجود دارد . مثلا تغییر رنگ همراه با افزایش سن ، به سرعت به سفید کردن دندان پاسخ می دهند ولی رنگدانه های خاکستری یا آبی ناشی از مصرف تتراسایکلین مقاوم تر هستند و معمولا به راحتی برداشته نمی شوند و فقط روشن تر میشود و به طور کلی جزء سخت ترین و کندترین درمان سفید کردن دندان می باشند.