/ / دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی

شکل دندان ها و انحنای لبه های آنها نیز یکی از فاکتورهای مهم زیبایی دندانهاست. شکل دندانها باید انحنای ملایمی داشته باشد در حالی که ونیرهای قدیمی شکل مستطیلی زاویه دار و تیز بودند به همین علت بسیاری از افرادی که در گذشته ونیر مستطیلی گذاشته اند برای تعویض آن و زیباتر کردن دندانهایشان مجددا مراجعه میکنند.

طراحی لبخند

طراحی لبخند

تغییر شکل دندان ها در طراحی لبخند

در تغییر شکل دندان ها نه تنها زوایا تغییر می کند بلکه ممکن است زاویه انحراف دندان ، جهت چرخش و نسبتهای آن نیز تغییر کند.

مثلا دندانهای خیلی باریک باید پهن تر شوند و دندانهای کج باید با تغییر زاویه بین سطوح مختلف تاج ( لاین انگِل ) صاف شوند.

معمولا در هر دندان هشت لاین انگل وجود دارد. توانایی شناخت ارتباط لاین انگلها و مهارت تغییر آنها برای زیباتر کردن شکل دندان و طراحی لبخند یکی از مهمترین مهارتهای دندانپزشک متخصص زیبایی است.

این توانایی به دندانپزشک امکان می دهد شکل ونیر موقتی را تغییر داده و اجازه دهد بیمار پیش از آن که ونیر برای او طراحی و ساخته شود ، ظاهری متفاوت را تجربه کند و از خوب بودن نتایج درمان اطمینان حاصل کند.

دندانپزشک با این مهارت میتواند شکل دندان طبیعی یا ونیر و روکش قدیمی را نیز اصلاح نماید. توانایی درک ارتباط لاین انگل دندانها باعث می شود دندانپزشک متوجه شود کدام بخش دندان باید اصلاح شود. هر قدر لبخند بزرگسالانه تر و مردانه تر باشد لاین انگلهای دندانها صافتر بوده و شکل دندانها مستطیلی تر است.

دندانهای زنانه گردتر بوده و لاین انگل پر تری دارند. انحنای لاین انگلها می تواند جذابیت بیشتری به لبخند ببخشد. لاین انگل مدل قدیمی لبخند هالیوودی انحنای کمتری داشت به صورتی که انگار فرد ونیر خوبی استفاده نکرده است.

در این حالت دندانها بیشتر شبیه آدامس میشوند به همین علت گاهی به آنها دندانهای آدامسی نیز گفته می شود. امروزه دیگر دندانهای آدامسی محبوبیت ندارند و ظاهر طبیعی تر طرفداران بیشتری دارد چرا که نشانگر جوانی و جذابیت لبخند است.

بخش نمایان دندان در طراحی لبخند

با افزایش سن هنگام صحبت کردن و خندیدن بخش کمتری از دندانها دیده می شود. دندانهای جلویی با افزایش سن ساییده و کوتاهتر میشوند و از طرف نیروی گرانش لب بالا را آویزانتر میکند به طوری که بخش بیشتری از دندانها را می پوشاند. هنگامی که پیرتر می شویم هنگامی که لبها در حالت استراحت قرار دارند هیچ دندانی دیگر دیده نمی شود.

افزایش طول تاج و تزریق ژل در طراحی لبخند

عوامل دیگری نیز بر میزان نمایان شدن دندانها در هنگام صحبت کردن و خندیدن تاثیر دارند. فیلر لب بالا (تزریق ژل) یکی از عوامل دیده نشدن دندانهای بالا هنگام لبخند است.

اگر تزریق ژل بدون در نظر گرفتن لبخند انجام شود نتیجه آن پیرتر شدن لبخند و چهره است. اگر علت دیده نشدن دندانهایتان کوتاه بودن دندانهای بالاست ، می توانید طول دندانهایتان را بیشتر کنید.

تمام دندانها با عضلات و مفصل گیجگاهی فکی در یک سیستم یکپارچه با هم کار می کنند بنابراین دندانپزشک زیبایی باید تمام بخشهای این سیستم را در نظر بگیرد در غیر این صورت ممکن است تغییری که ایجاد می کند بخشهای دیگر را تحت تاثیر قرار دهد.

بازتابندگی نور در طراحی لبخند

اگر دندانهایتان را سفید کرده اید اما هنوز تیره به نظر میرسد ممکن است مربوط به خاصیت بازتابندگی نور باشد به این معنی که دندانهایتان به جای این که بازتابنده باشد منحرف کننده نور است. دندانهایی که نور را پراکنده میکنند همیشه کوچکتر و تیره تر از دندانهای بازتابنده به نظر میرسند.

دندانهای جلویی هنگامی که از نیمرخ به آنها نگاه می کنید باید صاف و قائم باشند. اغلب دندانهای جلویی منحرف کننده نور هستند به این صورت که لبه های آنها به سمت داخل دهان انحراف دارد. در این حالت نوری که از سطح دندانها بازتاب شده از نگاه بیننده انحراف پیدا میکند بنابراین تیره تر به نظر میرسد.

برای اصلاح این وضعیت از ونیر پورسلین ( سرامیک ) میتوان استفاده کرد. دندانهایی که به سمت دهان انحراف دارند برای ونیر نیازی به آماده سازی (تراشیدن لایه نازکی از مینا ) نداشته یا ممکن است بسیار کم تراشیده شوند چرا که هدف جلوتر آوردن سطح دندان است.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...