/ / بلاگ

فیشور سیلانت یک راه بدون درد و بی خطر برای محافظت از پوسیدگی دندان های دایمی کودکان است.

در این روش از مواد هم‌ رنگ، رقیق و رزینی برای مهر و موم کردن شیار‌های عمیق و منافذ دندانی در سطح جونده که بیش از 70 درصد پوسیدگی‌ها از آنجا آغاز می‌شود استفاده می‌گردد.

این کار به طور معمول در دندان‌های دایمی‌ عقبی کودکان که تازه رویش یافته‌اند و شیارهای عمیقی دارند و هیچ پوسیدگی در آنها وجود ندارد انجام می‌گیرد. سطح رویی دندان یا همان سطح جونده در دندان‌های عقب محلی است که جویدن با آن صورت می‌گیرد. با مشاهده دهان خود یا کودک‌تان متوجه می‌شوید که این سطح در دندان‌های خلفی سطح صافی نیست و پر از فرورفتگی و شیار است. بسیاری از این شیارها به قدری باریک و عمیق هستند که گفته می‌شود حتی یک موی مسواک هم نمی‌تواند به عمق آن برسد و تمیز کردن آنها بسیار مشکل است. همین امر موجب می‌شود این مناطق محل بسیار مناسبی برای تجمع پلاک میکروبی و خرده‌های غذایی باشد و در نهایت پوسیدگی ایجاد می شود. در این روش ابتدا دندان مورد نظر تمیز و خشک می‌شود. سپس مایع اسیدی روی سطح شیارهای دندان گذاشته شده و بعد از آن، این شیارها با ماده چسب مانندی پر می‌شوند.

مواد سیلانت در یک جلسه سفت و محکم می‌شود. انجام شیار درمانی نباید مانع از مسواک زدن و نخ کشیدن لای دندان‌ها شود. بهترین سن برای شیار درمانی بین 6 تا 12 سال و پس از آن حد فاصل سن 11 تا 14 سال است.

وقتی که بقیه دندان های آسیای دائمی رویش می یابند. معمولا این سیلانت ها برای مدت های طولانی روی شیارها را می پوشانند ولیکن بهتر است هر 6 ماه یکبار توسط دندانپزشک کنترل شوند تا در صورت ایجاد مشکل در آنها اصلاح شوند و یا دوباره سیلانت صورت گیرد تا از نفوذ پوسیدگی در دندان جلوگیری صورت گیرد.

لازم به ذکر است که  مواد هم‌رنگ دندان برای پوشاندن شیارهای دندان‌ها استفاده می‌شوند بنابراین هیچ اشکالی در زیبایی دندان‌ها به وجود نمی‌آورند.