/ / دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی

لبخند هالیوودی

فضای بین دندانها یا امبراژور اینسایزال در لبخند هالیوودی

لبخند هالیوودی و یکی از عوامل تاثیر گذار در زیبایی دندانها و لبخند ، فضای V شکل وارونه بین لبه دندانهای جلویی است. به این فضای V شکل امبراژور اینسایزال (Incisal Embrasures) گفته میشود. در تصویر زیر امبراژور اینسایزال مشخص شده است.

لبخند هالیوودیاگر چه امبراژور اینسایزال اهمیت زیادی در طراحی لبخند دارد اما اغلب اهمیت آن دست کم گرفته میشود. بسیاری از مشخصه هایی که باعث زیبایی لبخند میشود مربوط به شکل و عمق این فضاهای مثلثی شکل کوچک بین دندانهاست.

در حقیقت در شرایطی که دندانها کاملا ساییده و لبخند پیر به نظر میرسد با تغییر این ویژگیها در هنگام طراحی لبخند میتوان تغییر چشمگیری در زیبایی لبخند ایجاد کرد.

عمق مناسب امبراژور اینسایزال بستگی به طول تماس دندانها با یکدیگر دارد. عمق امبراژور اینسایزال بین دو دندان جلویی معمولا 10 تا 20 درصد از سطح تماس بین دو دندان است. عمق امبراژور اینسایزال بین دو دندان کنار آنها، معمولا کمی عمیقتر است و وقتی بیشتر به سمت دندانهای عقبی بروید، امبراژورها باز هم عمیقتر میشوند. این نسبتها، مشخصه یک لبخند زیبا هستند.

اغلب درمان جویان تصور میکنند امبراژورهای اینسایزال باید بسیار کم عمق باشند تا دندانهایشان زیباتر به نظر برسد. در مدل لبخند هالیوودی امبراژور کم عمق تر بوده و در صورتی که زیاد بر روی آن کار شود بسیار مصنوعی به نظر میرسد.

این ویژگی در واقع مدل قدیمی تر لبخند هالیوودی است که در آن دندانها همه یک شکل بودند. در مدل جدید لبخند هالیوودی دندانها علاوه بر زیبایی بیشتر باید طبیعی تر نیز باشند. توجه داشته باشید هنگام زیبا سازی لبخند حتما امبراژور اینسایزال بین دندانهایتان وجود داشته باشد تا دندانهایتان مصنوعی به نظر نرسد. در آقایان امبراژور اینسایزال کم عمق تر از خانمهاست.

خانمی که میخواهد امبراژور اینسایزال کوچک و کم عمقی داشته باشد باید بداند که این ویژگی مردانه است.

در واقع باید بدانید هنگامی که در کودکی دندانها از لثه بیرون میزنند، امبراژور اینسایزال در عمیقترین حالت است و با افزایش سن به علت ساییدگی دندانهای جلویی امبراژور اینسایزال کوتاهتر و کم عمقتر میشود. بنابراین کوچک و کم عمق بودن این ویژگی نشانه پیری لبخند است نه جوانی. اگر توجه کنید میبینید دختران جوان عمیقترین امبراژور اینسایزال را دارند.

 

امبراژور اینسایزال عمیقامبراژور اینسایزال کم عمق
زنانهمردانه
مشخصه جوانیبزرگسالانه
مدل جدیدمدل قدیمی
جذاب

شکل دندانها  در لبخند هالیوودی

شکل دندانها و انحنای لبه های آنها نیز یکی از فاکتورهای مهم زیبایی دندانهاست. شکل دندانها باید انحنای ملایمی داشته باشد در حالی که ونیرهای قدیمی شکل مستطیلی زاویه دار و تیز بودند به همین علت بسیاری از افرادی که در گذشته ونیر مستطیلی گذاشته اند برای تعویض آن و زیباتر کردن دندانهایشان مجددا مراجعه میکنند.

در تغییر شکل دندانها نه تنها زوایا تغییر میکند، بلکه ممکن است زاویه انحراف دندان، جهت چرخش و نسبتهای آن نیز تغییر کند. مثلا دندانهای خیلی باریک باید پهن تر شوند و دندانهای کج باید با تغییر زاویه بین سطوح مختلف تاج (لاین انگِل) صاف شوند.

معمولا در هر دندان هشت لاین انگل وجود دارد. توانایی شناخت ارتباط لاین انگلها و مهارت تغییر آنها برای زیبا تر کردن شکل دندان یکی از مهمترین مهارتهای متخصص دندانپزشک زیبایی است.

این توانایی به دندانپزشک امکان میدهد شکل ونیر موقتی را تغییر داده و اجازه دهد بیمار پیش از آن که ونیر برای او طراحی و ساخته شود، ظاهری متفاوت را تجربه کند و از خوب بودن نتایج درمان اطمینان حاصل کند. دندانپزشک با این مهارت میتواند شکل دندان طبیعی یا ونیر و روکش قدیمی را نیز اصلاح نماید. توانایی درک ارتباط لاین انگل دندانها باعث میشود دندانپزشک متوجه شود کدام بخش دندان باید اصلاح شود.

هر قدر لبخند بزرگسالانه تر و مردانه تر باشد لاین انگلهای دندانها صافتر بوده و شکل دندانها مستطیلی تر است. دندانهای زنانه گردتر بوده و لاین انگل پر تری دارند.

انحنای لاین انگلها میتواند جذابیت بیشتری به لبخند ببخشد. لاین انگل مدل قدیمی لبخند هالیوودی انحنای کمتری داشت به صورتی که انگار فرد ونیر خوبی استفاده نکرده است.
طراحی لبخند
لبخند آدامسیدر این حالت دندانها بیشتر شبیه آدامس میشوند به همین علت گاهی به آنها دندانهای آدامسی نیز گفته میشود.

امروزه دیگر دندانهای آدامسی محبوبیت ندارند و ظاهر طبیعی تر طرفداران بیشتری دارد چرا که نشانگر جوانی و جذابیت لبخند است.

بخش نمایان دندان

با افزایش سن هنگام صحبت کردن و خندیدن بخش کمتری از دندانها دیده میشود. دندانهای جلویی با افزایش سن ساییده و کوتاهتر میشوند و از طرف نیروی گرانش لب بالا را آویزانتر میکند به طوری که بخش بیشتری از دندانها را میپوشاند. هنگامی که پیرتر میشویم هنگامی که لبها در حالت استراحت قرار دارند هیچ دندانی دیگر دیده نمیشود.
فاصله لبخندهمان طور که در تصویر بالا میبینید، بیش از 3 میلی متر از دندانهای بالایی در هنگام استراحت لبها دیده میشوند. عوامل دیگری نیز بر میزان نمایان شدن دندانها در هنگام صحبت کردن و خندیدن تاثیر دارند.

فیلر لب بالا (تزریق ژل) یکی از عوامل دیده نشدن دندانهای بالا هنگام لبخند است. اگر تزریق ژل بدون در نظر گرفتن لبخند انجام شود نتیجه آن پیرتر شدن لبخند و چهره است. اگر علت دیده نشدن دندانهایتان کوتاه بودن دندانهای بالاست، میتوانید طول دندانهایتان را بیشتر کنید (افزایش طول تاج). تمام دندانها با عضلات و مفصل گیجگاهی فکی در یک سیستم یکپارچه با هم کار میکنند بنابراین دندانپزشک زیبایی باید تمام بخشهای این سیستم را در نظر بگیرد در غیر این صورت ممکن است تغییری که ایجاد میکند بخشهای دیگر را تحت تاثیر قرار دهد.

بازتابندگی نور

اگر دندانهایتان را سفید کرده اید اما هنوز تیره به نظر میرسد، ممکن است مربوط به خاصیت بازتابندگی نور باشد به این معنی که دندانهایتان به جای این که بازتابنده باشد، منحرف کننده نور است. دندانهایی که نور را پراکنده میکنند، همیشه کوچکتر و تیره تر از دندانهای بازتابنده به نظر میرسند. دندانهای جلویی هنگامی که از نیمرخ به آنها نگاه میکنید، باید صاف و قائم باشند. اغلب دندانهای جلویی منحرف کننده نور هستند به این صورت که لبه های آنها به سمت داخل دهان انحراف دارد. در این حالت نوری که از سطح دندانها بازتاب شده، از نگاه بیننده انحراف پیدا میکند بنابراین تیره تر به نظر میرسد.
لبخند هالیوودیبرای اصلاح این وضعیت، ار ونیر پورسلین (سرامیکس) میتوان استفاده کرد. دندانهایی که به سمت دهان انحراف دارند، برای ونیر نیازی به آماده سازی (تراشیدن لایه نازکی از مینا) نداشته یا ممکن است بسیار کم تراشیده شوند چرا که هدف جلوتر آوردن سطح دندان است.

یک گزینه دیگر برای اصلاح این وضعیت درمان ارتودنسی با براکت یا اینویزالاین است. درمان ارتودنسی میتواند مشکلات دیگری مانند بهم ریختگی و کجی دندانها یا فاصله بین دندانها را نیز همزمان اصلاح نماید.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...