/ / مجموعه اطلاعات ایمپلنت

زیبایی و عملکرد ایمپلنت دندان برای افرادی که یک یا چند دندان خود را از دست داده اند، انکار ناپذیر است. عملکرد ایمپلنت درست همانند دندان طبیعی است و میزان موفقیت درمان ایمپلنت نیز قابل ملاحظه است. با این حال در برخی شرایط جایگذاری ایمپلنت مستلزم درمانهای دیگری پیش از جراحی ایمپلنت است که از جمله آنها میتوان به پیوند استخوان اشاره کرد.

پیوند استخوان برای کاشت ایمپلنت دندان

دو بخش اصلی ایمپلنت

1) پایه یا پیچ فلزی که در استخوان فک دریل و کاشته می شود و همانند ریشه دندان طبیعی عمل میکند.

2) اباتمنت که بر روی ایمپلنت سوار می شود. سپس روکش یا تاج مصنوعی دندان بر روی اباتمنت متصل میشود تا جای خالی دندان را پر کند. روکشی که بر روی ایمپلنت قرار داده می شوند درست همانند تاج دندان طبیعی است.

عمل پیوند استخوان

در صورتی که استخوان فک خیلی نازک ، کم تراکم و یا نرم باشد و نتواند ایمپلنت و نیروی بایتی که به آن وارد میشود را تحمل کند ، باید پیش از کاشت دندان ، پیوند استخوان صورت بگیرد. علت این است که اگر استخوان فک نتواند ایمپلنت را به خوبی پشتیبانی کند درمان با شکست مواجه خواهد شد.

در عمل پیوند استخوان ، جراح بخشی از استخوان ناحیه دیگری از بدن را برمیدارد و یا ممکن است از مواد استخوانی پیوندی دیگری استفاده کند. مواد پیوندی به استخوان فک اضافه می شوند. سپس باید چند ماه منتظر بمانید تا استخوان جدید تولید شده و استخوان فک به قدری تقویت و محکم شده باشد که بتواند ایمپلنت را محکم و بدون حرکت نگه دارد.

در صورتی که تنها به مقدار کمی پیوند نیاز داشته باشید این امکان وجود دارد که همزمان با پیوند استخوان ، جراحی ایمپلنت نیز انجام شود. تصمیم گیری در این باره به عهده متخصص است. در صورتی که پیوند استخوان موفقیت آمیز باشد استخوان فک به قدری محکم میشود که ایمپلنت را پشتیبانی کند.

هنگامی که پیوند استخوان کامل شد ، بقیه جراحی ایمپلنت انجام میشود. پیش از جراحی باید درباره سابقه پزشکی و همه معایب و مزایای عمل با پزشک خود صحبت کنید.

با کاشت ایمپلنت میتوانید هر غذایی که دوست دارید بخورید و از زیبایی لبخند خود لذت ببرید.